2016 PARTICIPANTS AND RESULTS

WINNERS

Beall Student Design Competition at the Samueli School
  • 1st Place ($7,500):
    Tag Team

    Project Description: Tag, is a small BLE (Bluetooth Low Energy) device designed to be used in conjunction with a smartphone. It engenders users to secure their belongings as well as send distress signals to their emergency contacts. The form-factor of Tag is such that it can be attached easily to the keychain or stick to any of the numerous personal effects a user carries in their everyday life e.g. briefcases, backpacks, bikes, wallets, laptops and even pets. The BLE device piggybacks on the phone’s GPS system to upload a tagged item’s location to the cloud. This allows users to track their belonging in real-time from any phone/desktop that they have access to, leverage the crowd-GPS network for Tag to find a stolen/lost item and have the peace of mind that their emergency contacts get immediate alerts incase they are in distress.

    Students: Ali Shahbaz (team lead), Khwaja Hassan Ahmed, Neeraj Kumar

  • 2nd Place ($5,000):
    Red Lion Robotics

    Project Description: Red Lion Robotics develops accessible tools for physical rehabilitation and assistance.

    Students: Yasemin Sarigul-Klijn (team lead), Peter Wang, Brandon Tsuge

  • 3rd Place ($2,500):
    CeleriBio

    Project Description: CeleriBio is a rapid and quantitative diagnostic test for bloodstream infections and antibiotic resistance, which returns results in a few hours instead of a few days. This technology has the potential to improve patient outcomes by identifying the correct course of antibiotics for a given infection.

    Students: Sean Freeman, Nikki Koe, Louai Labanieh (team lead), Binh Le, Sadaf Mirnia

Butterworth Product Development Competition at the Donald Bren School of Information and Computer Sciences
  • 1st Place ($7,500):
    Sonder VR

    Project Description: Sonder VR is a Virtual Reality Therapy Experience for people with Autism Spectrum Disorder so they can learn and practice their social skills.

    Students: Joy Chen, Yolanda La, Anuj Shah, Tia Moore, Erick Kusnadi (team lead)

  • 2nd Place ($5,000):
    WeGroove

    Project Description: WeGroove uses the sensors from your smartphone and/or smartwatch to play the right music at the right time. Our goal is to turn your body into its very own radio station.

    Students: Forest Agostinelli (team lead), Ameya Raje, Chaiyathorn Vachirakornwattana, Prakul Agarwal

  • 3rd Place ($2,500):
    Munchies

    Project Description: Munchies is a mobile platform that invites college students to dine in homes, order take out, share stories and enjoy authentic homemade cuisine.

    Students: Jonnathan Petote (team lead), Nicky Huynh, Saray Rodriguez, Alyssa Lingad, Chan Woo Park, Vincent Gentile

MEET THE TEAMS

Beall Student Design Competition in Engineering (Hardware) +
Butterworth Product Development Competition in ICS (Software) Participants
Arka Assured
Team Lead: Kevin Throop
Team: Kevin Throop
CARL-SJR
Team Lead: Rickesh Patel
Team: Rickesh Patel
Dr. Drones
Team Lead: Chen Li
Team: Chen Li,Yusheng Wang, Benny Chiang
eMunch
Team Lead: Andre Nodem
Team: Andre Nodem, Michael Bryant, Rosa Padilla, Michela Vicariotto
Everyday Offset
Team Lead: Kyle Vonderwerth
Team: Kyle Vonderwerth, Anne Garafalo, Andrew Schlaline, Jonathan Hammel
Maslow Construction Robots
Team Lead: Michael Galanif
Team: Ved Kirloskar, Michael Galanif, Cole McGuire, Khalid Elassaad
PalmPaysa
Team Lead: Heran Patel
Team: Heran Patel, Akshat Patel, Archit Dey
Pathex
Team Lead: Fatemeh Nosrati
Team: Fatemeh Nosrati
Medical Horizons
Team Lead: Ali Siddiqui
Team: Ali Siddiqui, Spencer Mattson, Allen Sallinger, Kevin Wang
SmartSense Systems
Team Lead: Shashank Mallya
Team: Shashank Mallya, Vijay Gowrishankar, Jayadev Jayakumar, Joseph Garcia
Solar Powered Airplane
Team Lead: Tri Luong
Team: Callum Lamb, Tri Luong, Sage Thayer
Spark
Team Lead: Sam Chakrabarty
Team: Sam Chakrabarty, Nina Volkmuth, Aditi Bhatia, Katie Bui, Tim Nguyen, Jerry Tung
Tack
Team Lead: Tu Nguyen
Team: Tu Nguyen, Tu Le, Jerry Granillo, Jonathan Yuen
Tag Team
Team Lead: Ali Shahbaz
Team: Ali Shahbaz, Khwaja Hassan Ahmed, Neeraj Kumar
Beall Student Design Competition in Engineering (Hardware) Participants
Adipo Therapeutics
Team Lead: Zaki Molvi
Team: Zaki Molvi, Najla Hafez, Alexander Nguyen, Gishan Bogoda, Tej Kalakuntla, Xiaolong Qiu
BioDesign
Team Lead: Kaixin Zhao
Team: Kaixin Zhao, Rui Cao, Tian Hang, Ellen Le, Chinh Tran, Amirhessam Samadaghaei
Cast Forward
Team Lead: Thi Tran
Team: Jullyanne Corpuz, Bita Kianian, Andy Lam, Tam Le, Thi Tran
CeleriBio
Team Lead: Louai Labanieh
Team: Sean Freeman, Nikki Koe, Louai Labanieh, Binh Le, Sadaf Mirnia
CF Innovation
Team Lead: Fernanda Jeffers
Team: Fernanda Jeffers, Cody Spencer Cook
Controllable
Team Lead: Kin Fai Chow
Team: Kin Fai Chow, Stephen Chung
Curaflow
Team Lead: Jeffrey Chum
Team: Jeffrey Chum, Joshua Drum, Michael Shenk, Matthew Vasquez, Sam Pasin
Datalore
Team Lead: Anurag Vaddi Reddy
Team: Anurag Vaddi Reddy, Jeff Berhow, Yuji Michael Dornberg, Linda Thu-Van Banh
Dispensus
Team Lead: Claudia Cetrola
Team: Claudia Cetrola, Sneha Shivkumar, Katrina Henrikson, Erik Noel, Sepehr Zomorodian
EmbryLux
Team Lead: Tiffany Chien
Team: Shin Fukazwa, Tiffany Chien, Thai Nguyen, Daniel Tran, Yingkai Su
Exosuit Engineering
Team Lead: Alexander Alvara
Team: Alexander Alvara, Elena Vazquez, Mark Jakovljevic, Juan Lopez
K9 BioWalk
Team Lead: Jocelyn Chau
Team: Sean Gutierrez, Jocelyn Chau, Sofia Kenny, Jocelynda Salvador, Monique Wonderly, Jason Wang
KAMP-G Technologies
Team Lead: Stephanie Pearlman
Team: Stephanie Pearlman, Alexander Alvara, Scott Kelley, Louis Mejia, Robert Gutierrez
Kneed Technologies
Team Lead: Jenny Mai
Team: Jenny Mai, Erik Sheldon, Krystal Devezin, Naomi Thomson, Eric Malvar
Krobotech
Team Lead: Ethan Kirkley
Team: Ethan Kirkley, Cameron Hunt, Zepyoor Khechadoorian
Lightswitch
Team Lead: Magie Nguyen
Team: Magie Nguyen, Josh Kim
Liquidus Diagnostics
Team Lead: Noel I. Navarro
Team: Noel I. Navarro, James Harvey, Tasnim Ahmed, Ashleigh Estes, Josvan Rodriguez
LumiSense
Team Lead: Nicole Chan
Team: Nicole Chan, Jenny Lee, Richard Tran, Kenji Sumikawa, Lauren Lee
Opticom
Team Lead: Amin Gosla
Team: Amin Gosla, Guriqbal Dhariwal, Marco Robles, Priyanka Ganesh, Preston Hoang
OsteoForge Medical
Team Lead: Frank Adams
Team: Frank Adams, Stoney Middleton, Mike Crowley, Matheus Felix, Adam Wooten
Red Lion Robotics
Team Lead: Yasemin Sarigul-Klijn
Team: Yasemin Sarigul-Klijn, Peter Wang, Brandon Tsuge
Resik
Team Lead: Jordan Griffin
Team: Jordan Griffin, Alan Lo, Tomaz Scheliga, Kevin Sanjay Shah
Sher Biomedical
Team Lead: Rachel Gurlin
Team: Rachel Gurlin, Avid Najdahmadi
SYNTR Health Tech (TM)
Team Lead: Ahmed Zobi
Team: Ahmed Zobi, Hugo Salas, Justin Stovner, David Duarte
TGroup
Team Lead: Kevin Vittayarukskul
Team: Kevin Vittayarukskul, Dian Song, Pawarisa Fung, Guanqun Wang, Ryan Smith
The Shelter Solution
Team Lead: Zachary Tran
Team: Zachary Tran, Upamanyu Sundaram, Daniel Hinkel, Rahim Siddiq
Butterworth Product Development Competition in ICS (Software) Participants
Alice
Team Lead: Yifei Chen
Team: ZiJian Xu, Yifei Chen
Anti-Acne
Team Lead: Ahmad Razavi
Team: Ahmad Razavi, Nazanin Ghasemian
BottleRocket
Team Lead: Brian Leung
Team:
Callendar
Team Lead: Katie Yeh
Team: Roshan Suasin, Katie Yeh, Shannon Lee
CHIMERA
Team Lead: Jason White
Team: Jason White, Brianna Tu, Nathan Benjamin, Isley Gao, Max Uzoukwu
Clutch Idea
Team Lead: Peter Nguyen
Team: Peter Nguyen, John Torrres, Jon Yuen, Derek Olson, Franklin Ye
CourseM8
Team Lead: Adrian Hermosillo
Team: Adam Lopez, Adrian Hermosillo
Critic
Team Lead: Christian Ampe
Team: Christian Ampe, Mark Fernandez, Ryan Ghavimi
Danger Alert
Team Lead: Natalie Sweis
Team: Natalie Sweis
Dental Insights
Team Lead: Michael Bennett
Team: Michael Bennett, Andy Fields, Vang Kou Khang, Colin Ma
DIT Technologies
Team Lead: Miquel Torner
Team: Miquel Torner, Josep Oriol Riu, Adrian Rey
DotConnect
Team Lead: Edwin Vargas
Team: Edwin Vargas, Emily J. Smith, Magie Nguyen
FASHENDS
Team Lead: Kausthub Raj Jadhav
Team: Ahmed Gorashi, Kausthub Raj Jadhav
Fox
Team Lead: Sam Chakrabarty
Team: Sambodhi Chakrabarty, Tim Nguyen
FreeFoodUCI
Team Lead: Arash Nase
Team: Arash Nase
InMemory
Team Lead: Brandon Cheng
Team: Brandon Cheng, Marcelo Autran, Tim Park
IrvineX
Team Lead: Nicholas Ceglia
Team: Nicholas Ceglia, Camilla Favaretti
Jack RS
Team Lead: Sui Feng Xu
Team: Sui Feng Xu, Kevin Chow, Robert McArthur, Aditya Koppula, Chen Mo, Jasrajsingh Manjit Singh Kochhar
K.O.B.E
Team Lead: Oscar Chan
Team: Oscar Chan
LEVELER
Team Lead: Shifa Safeeq
Team: Shifa Safeeq, Alec Kriebel, Venu Ghatikar, Rishab Sunder, Safeeq Haja
Libra
Team Lead: Tianren Zhang
Team: Tianren Zhang, Zhengyi Xu, Xuejia Qian
Memorlane
Team Lead: Evan Schein
Team: Evan Schein, Akshat Patel, Yocelyn Recinos
Mindfull Technologies
Team Lead: Ramin Rajaii
Team: Ramin Rajaii
Munchies
Team Lead: Jonnathan Petote
Team: Jonnathan Petote, Nicky Huynh, Sarah Rodriguez, Alyssa Lingad, Chan Woo Park, Vincent Gentile
Muy Mal
Team Lead: Kingsley Abel
Team: Kingsley Abel, Gaurav Venkatesh, Parth Mittal
Pick a Jacket or Not
Team Lead: Ahmad Razavi
Team: Ahmad Razavi, Nazanin Ghasemian
Skywalker
Team Lead: Zhihao Yao
Team: Zhihao Yao, Sichao Liu
SmartRide
Team Lead: Felipe Augusto de Souza
Team: Felipe Augusto de Souza, Mariana Teixeira Sebastiani, Karina Hermawan, Fernando Spanghero
Sonder VR
Team Lead: Erick Kusnadi
Team: Joy Chen, Yolanda La, Anuj Shah, Tia Moore, Erick Kusnadi
Study Buddies
Team Lead: Patrick Martin
Team: Patrick Martin, Cesar Tejada, Keshab Sharma, Sasha Mirabi, Ebrahim Al-Kabodi, Rushabh Shah
Team BaeMax
Team Lead: Huyanh Hoang
Team: Huyanh Hoang, Jefferson Sau, Nerissa del Rosario, Phillip Nguyen, Isaac Pak, Carolyn Jung, Janella Pizzaro
Team Go!
Team Lead: Jonathan Lam
Team: Jonathan Lam, Ryan Yue, Patrick Mang
Team Yumometer
Team Lead: John Schomberg
Team: John Schomberg, Anirudh Sethi
The Wandering Memory
Team Lead: Solomon Chan
Team: Solomon Chan, Christopher Lam, Ben Pham, Paula Sabat Martinez, Kevin Wong, Vivian Chang
Tumbleweed
Team Lead: Dan Tran
Team: Dan Tran, Dishanth Shankar Reddy, Nick Weber, Hanyou Shou
uFrozen
Team Lead: Adrian Rey Rodriguez
Team: Adrian Rey Rodriguez, Xavier Armengol Nogues
WeGroove
Team Lead: Forest Agostinelli
Team: Forest Agostinelli, Ameya Raje, Chaiyathorn Vachirakornwattana, Prakul Agarwal